"ВРАГОВЕТЕ НА ЗАДОВОЛСТВОТО"
ЗАДОВОЛСТВОТО • Sermon • Submitted
0 ratings
· 9 viewsNotes
Transcript
Genesis 2:7-9
(7) И Господ Бог създаде човека от пръст из земята, и вдъхна в ноздрите му жизнено дихание; и човекът стана жива душа.
(8) И Господ Бог насади градината на изток, в Едем, и постави там човека, когото беше създал.
(9) И Господ Бог направи да произраства от земята всяко дърво, що е красиво наглед и добро за храна, както и дървото на живота всред градината и дървото на познаване доброто и злото.
Genesis 2:15-17
(15) И Господ Бог взе човека и го засели в Едемската градина, за да я обработва и да я пази.
(16) И Господ Бог заповяда на човека, казвайки: От всяко дърво в градината свободно да ядеш;
(17) но от дървото на познаване доброто и злото, да не ядеш от него; защото в деня, когато ядеш от него, непременно ще умреш.
Genesis 2:18
(18) И Господ Бог каза: Не е добре за човека да бъде сам; ще му създам подходящ помощник.
Genesis 2:22-25
(22) И Господ Бог създаде жената от реброто, което взе от човека и я приведе при човека.
(23) А човекът каза: Тази вече е кост от костите ми и плът от плътта ми; тя ще се нарече Жена, защото от Мъжа бе взета.
(24) Затова ще остави човека баща си и майка си и ще се привърже към жена си и те ще бъдат една плът.
(25) А и двамата, човекът и жена му бяха голи и не се срамуваха.
Genesis 3:1-5
(1) А змията беше най-хитра от всички полски зверове, които Господ Бог беше създал. И тя рече на жената: Истина ли каза Бог да не ядете от всяко дърво в градината?
(2) Жената рече на змията: От плода на градинските дървета можем да ядем;
(3) но от плода на дървото, което е всред градината, Бог каза: Да не ядете от него, нито да се допрете до него, за да не умрете.
(4) А змията рече на жената: Никак няма да умрете;
(5) но знае Бог, че в деня, когато ядете от него, ще ви се отворят очите и ще бъдете, като Бога, да познавате доброто и злото.
Когато Змията се приближи до Ева в Едемската градина, намери една жена, която беше доволна. Никога не беше чувствала странните мисли за нещо по-добро, защото си почиваше в Този, който беше най-добрият. Личността, обещанията и снабдяването на Бога бяха достатъчни, за да я задоволят.
Но змията беше хитра. Как показа своята хитрост? Тя започна да примамва Ева чрез лукав и лъжлив чар. Тя опаковаше лъжите си по такъв начин, че те да приличат на истината. Тя направи избора за смъртта като едно толкова привлекателно решение, че Ева всъщност смяташе, че това ще я направи щастлива.
Виждаме тактиката му, когато четем в Битие 3:1, че Сатана атакува Божието слово: "Наистина ли Бог каза... Първо Сатана атакува яснотата на Божието слово, което означава, че Божието слово не може да бъде познато. Тогава той атакува Божията истинност: "Няма да умреш със сигурност." Атакувайки истинността на Божието Слово, Сатана казваше, че на самия Бог не може да се вярва. И накрая, той атакува Божия мотив: "Бог знае, че когато ядеш, ти ще бъдеш като Бог, познавайки доброто и злото". Сатана и каза, че Бог има лоши намерения; Той криеше нещо от нея. Лъжецът с раздвоения език покани Ева да съди Божието Слово и Божия характер. За първи път в историята на света, Бог беше преценяван.
2 Corinthians 11:3
(3) Но боя се да не би, както змията измами Ева с хитростта си, да се разврати умът ви и отпадне от простотата и чистотата, която дължите на Христа.
Сатана беше опаковал измамно смъртта в блестяща обвивка и я продаваше като живот. И хитрата Змия надделя. Той се възползвал от възможността да разкопчее зависимостта на първите родители от Бог. Първо имаше пробив, а после го отвори широко. Адам и Ева се отвърнаха от Бога и словото Му, търсейки да бъдат задоволение в творението, а не в Бога, техния Създател (Римл. 1:25). Това е, което означава да си недоволство. Сатана дойде с хлъзгавите си обещания, за да им даде нещо, от което не се нуждаеха. Но вместо да задоволява нуждите, той ги отвежда от Бог, Който само може да отговори на техните нужди.
Това е целта на Сатаната. Не се е променило много след Едем. Той е толкова неуморен както винаги, като мамеше с фалшивите обещания в блестящи опаковки пред мъжете, жените и децата и ги гледа как те взимат и ядат.
С този владетел, световната система е посветена на греха. Това е друг начин да се каже, че световната система се е ангажирала да ви направи недоволни. Както казва Мат Смитхърст: "Светът, плътта и дявола имат своя собствено голямо поръчение – да предизвикат недоволство и да ни примамват далеч от Евангелието".
Един от главните изрази на това неподчинение идва, когато, подобно на Адам и Ева, ние не сме доволни от Бога. За да научим задоволството, трябва да можем да виждаме, оценяваме и различаваме нещата в библейския смисъл. За да направим това, трябва да знаем плана за битка и как се изпълнява.
Изкушението ни отдалечава от подчинението на Бог. Това е друг начин да се каже, че изкушението е да ни отдалечаваме от поклонението на Бог. И ако сърцето на поклонение се радва в Божията непоколебимо достойнство, изкушението привлича сърцето към недоволство. Тук можете да видите измамните отпечатъци на Змията. Изкушението има за цел да ни направи недоволни в Бог, като ни подмамва да следваме задоволение в създадените неща, вместо в Твореца (Римл. 1:25). По този начин сме изкушени от единствения истински източник на съдържание. Този порочен цикъл само става по-лош и състоянието ни все повече и повече мрачно, когато сърцето е обучено да се отвърне от Бог. Резултатът е сърце, което е заключено в подземието на недоволство.
Видяхме в Битие 3, че сърцето на Ева желаеше нещо. Тя беше изкушена от обещание за повече. Тя пожела блестящите обвивки, които лъжливо обещават живот, удовлетворение и свобода. Но като евтини бонбони в шарена опаковка, нещо толкова много желано се оказа много разочароващо. Фалшивите обещания ни карат да искаме повече. Те не могат да ни задоволят истински.
Всяко сърце е изпълнено с желания и има свои собствени слабости. Това, което е универсално, е желанието да бъдем доволни, и затова сме примамени и привлечени от създадените неща, защото мислим че ще намерим в тях задоволството.
1 John 2:15-17
(15) Не любете света, нито каквото е на света. Ако люби някой света, в него няма любов към Отца.
(16) Защото всичко ще е в света, похотта на плътта, пожеланието на очите, и тщеславието на живота, не е от Отца, но е от света;
(17) и светът преминава, и неговите похоти; а който върши Божията воля, пребъдва до века.
Примамките на изкушението
В 1 Йоан четем за някои много полезни категории за обмисляне на изкушението. Както ще видите, те съответстват добре на това, пред което бяха изправени първите ни родители. Може да наречем тези категории примамки. Сатана лови с тези примамки недоволни сърца, за да ги привлече и да ги държи далече от Бог. Апостол Йоан ни предупреждава за тези примамки, за да ни помогне по-добре да разберем битката за задоволство. Той не иска да бъдем примамени от цветни примамки или блестящи опаковки. Вместо това, той иска да си починем в Божията воля и да се намерим доволни само в Него.
Йоан пише: "Защото всичко, което е в света – пожеланията на плътта и пожеланията на очите и гордостта на живота – не е от Отца, а е от света" (1 Йоан 2:16).
Не всяко желание или желание е греховно само по себе си; обаче, когато пожеланията се преследват за сметка на Божията слава или противно на Словото Му, те са греховни.
В 1 Йоан 2:16 "пожеланията на плътта" са копнежът на падналото човешко естество, който се стреми да живее независимо от Бога и да намира удовлетворение в сътворението. Плътта се счита за седалище на противопоставяне на Бога в нашата паднала природа.
Ако сме наистина доволни в Бога, похотта на плътта е блокирана. Но ако, подобно на Адам и Ева, не повярваме на Божиите обещания, не се радваме на Божията снабдяване и не се наслаждаваме на Божията личност, ние също ще бъдем в капан в порочния кръг на недоволство.
Примамка 3: Гордостта от притежанията
Последната примамка, за която сме предупредени, е "гордостта на живота". Докато първите две имат отношение към желанията за неща, това трябва да е свързано с гордостта от това, което вече имате. NASB превежда тази фраза в 1 Йоан 2:16 като "хвалещата се гордост на живота". Това е гордост, вкоренена в това, което мислим, че сме измерени от това, което притежаваме или сме постигнали. В контекста на този стих, такава гордост е основна.
Със сигурност сте почувствали този вид примамка. Всички ние се борим до известна степен, да се хвалим в себе си и се гордеем с нещата, които сме направили. Много хора очевидно са самохвалци. Срещал ли си някога професионален тщеславник, който комик Брайън Регън нарича Чудовището Това е противният човек, който се спъва над себе си, за да говори кой е и какво е направил. Без значение какво казваш, "Ме-Чудовището" те издири с история за неговото превъзходство. Всяко изречение е шанс да покаже гордостта си.
Чудовището може да изглежда доволно от себе си, но всъщност не е. Неговото врява за внимание е зов за легитимност и приемане. С други думи, той е неудовлетворен. Това е така, защото доволният дух е тих дух. Почива си. Не е необходимо да се бори за утвърждаване, валидиране или удивление. Човек със съдържание може да седи тихо под успокояващото утвърждаване на Бог. Господ е неговото или нейното достатъчно.
Датата на изтичане
Не само, че фалшивите обещания в лъскави опаковки не освобождават, но цялата световна система, която ги произвежда е обречена. Йоан продължава да показва, че светът и неговата система имат срок на годност. "Светът си отива заедно с пожеланията си, но който върши Божията воля, живее завинаги" (1 Йоан 2:17). Изводът тук е ясен: глупаво е да обичаш света. Семената на смъртта са дълбоко в продукцията на света. Не яжте от него.
Тактиката на бога на този свят работи само върху човек, който е недоволен. Сатана е богът на този свят, жесток противник на Бог, славата Му и народа Му. В стремежа на злото да се насърчи неподчинението, той извращава добрите дарове на Бог и изкушава хората да намерят в тях най-голямо значение. Бог обаче дърпа назад завесата и разобличава всичко това. Той показва безсмислието и глупостта да налапаш стръвта. И той осигурява по-добър път напред.
Недоволство идва от вярването на фалшиви обещания. Като фин ток в краката ни, световната система ни противопоставя вълна след вълна. Богът на този свят е бил на неговата разрушителна мисия, като в градината на Еден. Обучението в задоволство е да се научим да виждаме през блестящите обвивки и да оценяваме тези изкушения с проницателност. Тези, които правят това, ще се озоват все повече и повече в Бога, доволни от Неговата несравнима и неповяхваща достатъчност.
Каква е целта на християнския живот? Отговорът на първия въпрос на Западния кратък катехизис казва най-добре: "да прославим Бога и да му се наслаждаваме завинаги".
John 14:27
(27) Мир ви оставям; Моя мир ви давам; Аз не ви давам както светът дава. Да се не смущава сърцето ви, нито да се бои.
Note on John 14:27
Исус ни даде Мира Си като дар. Затова не трябва да имаме страхове и тревоги в сърцата си, независимо какво се случва. Нашият мир не е човешки или естествен. Това е Божественият мир на Исус.
Забележете, че е наша отговорност да не позволяваме на сърцата ни да бъдат обезпокоени. Божият мир ни дава сила, но мирът и силата са под наша власт.
Life For Today Study Bible Notes
бележка 37 в Йоан 14:27: Мирът е нещо, което може да се даде (Mat_10:13 и Luk_10:5-6).
бележка 38 в Йоан 14:27: Исус разграничи мира Си от това, което светът нарича мир. В света мирът е липсата на проблеми. Обаче Божият мир не зависи от обстоятелствата. Той е зависима само от самия Бог, който е същият вчера, днес и завинаги (Heb_13:8). Християните могат да имат голям мир дори по сред ужасни проблеми, защото вярата им е в Бог. "Ще го пазиш в съвършен мир, чийто ум е останал на Тебе, защото той ти се доверява"(Isa_26:3).).
Бележка 39 в Йоан 14:27: Както и в Joh_14:1 (вж. бележка 2 от този стих), "вие" е подразбираното подзначение на това изречение: "Нека сърцето ви не бъде смущавано, нито да се страхува". Това означава, че отговорността да не позволим на сърцата ни да бъдат обезпокоени е наша. Исус ни е дал Своя мир, но ние трябва да го получим чрез вяра, за да пазим сърцата си да не бъдат смущавани.
Бележка 40 в Йоан 14:27: Повечето хора се отъждествяват със страх в определени ситуации и го смятат за нормално. Въпреки това, Бог не ни даде духа на страха (2Ti_1:7), и заповедта на Исус тук показва, че ние имаме силата да отхвърлим страха.
Andrew Wommack's Living Commentary.
John 16:33
(33) Това ви казах, за да имате в Мене мир. В света имате скръб; но дерзайте Аз победих света.
Обърнете внимание 91 в Йоан 16:33: Исус каза, че ще имаме скръб. Той не каза, че Той е този, който донесе скръб или каква ще бъде скръбта, но Той каза, че тя ще дойде. Тогава Той направи невероятното изявление, че в разгара на скръбта, ние трябваше да бъдем в добро разположение.
Светът има радост и щастие, които са пряко пропорционални на обстоятелствата. Лошите обстоятелства предизвикват депресия и скръб, докато добрите обстоятелства дават радост и мир. Това е робство и това не трябва да се случва с нас като християни. Нашата радост не зависи от нещата, а от личността на Исус Христос. Той е нашият мир (Ефесяни 2:14) и радост.
Начинът, по който се възползваме от тази радост и мир в разгара на скръбта е да имаме нашите умове и сърца фокусирани на нещата горе не върху нещата на тази земя (Колосяни 3:1-2). Невидимите Божии неща са вечни, докато всички видими проблеми, които виждаме са само временни (2 Коринтяни 4:17-18). Всички проблеми на този живот стават много нищожни, в сравнение с Божията слава, която е станала наша чрез Исус.
Andrew Wommack's Living Commentary.
ДАРЕНИЕ
Matthew 6:24
(24) Никой не може да слугува на двама господари, защото или ще намрази единия, а ще обикне другия, или към единия ще се привърже, а другия ще презира. Не можете да слугувате на Бога и на мамона.
Note on Matthew 6:24
Посланието превежда този стих като "Не можеш да се покланяш на два бога наведнъж. Обичайки единия бог, накрая ще донесе омраза към другия. Обожанието на единия поражда пренебрежение към другия. Не можеш да се покланяш на Бог и на Парите заедно".
Пасажите в Лука, където думата "мамон" се използва ясно отнасящо се до пари (Luk_16:9 и Luk_16:11). Не можем да служим на Бог и парите едновременно, за което са и напътствията на тези стихове.
Life For Today Study Bible Notes
Забележка 42 в Матей 6:24: Можете да имате Бог и богатствата, но трябва да служите само на един от тях.
Andrew Wommack's Living Commentary.
6:24 Greek mammon, a Semitic word for money or possessions
6:24 Гръцки мамон, семитска дума за пари или притежания
Matthew 6:25
(25) Затова ви казвам: Не се безпокойте за живота си, какво ще ядете или какво ще пиете, нито за тялото си, какво ще облечете. Не е ли животът повече от храната, и тялото от облеклото?
Matthew 6:31
(31) И тъй не се безпокойте, и не думайте: Какво ще ядем? или: Какво ще пием? или: Какво ще облечем?
Matthew 6:33
(33) Но първо търсете Неговото царство и Неговата правда; и всичко това ще ви се прибави.
Matthew 6:34
(34) Затова, не се безпокойте за утре, защото утрешният ден ще се безпокои за себе си. Доста е на деня злото, което му се намери.